Även fiskar använder redskap
Forskarna upptäcker fler djur som använder redskap. Den senaste i raden är en så kallad läppfisk (Choerodon) från stora barriärrevet i Australien.
Fiskens bruk av verktyg upptäcktes när en forskare dök vid det berömda barriärrevet, utanför Palau. När han hörde ett mystiskt knackljud simmade han dit, varifrån ljudet kom, och fick se en fisk som rotade fram en mussla på havsbotten. Sedan slog fisken musslan mot en sten för att bryta sönder skalet. Behändigt nog hade forskaren en undervattenskamera i handen och kunde dokumentera sin intressanta iakttagelse.
Att så vitt skilda djur som fåglar, däggdjur och fiskar har en viss intelligens och kan använda redskap förvånar inte den skapelsetroende: En Intelligent Designer har försett sin skapelse med detta. Den evolutionstroende däremot måste förklara hur denna förmåga kan ha utvecklats, kanske flera gånger om.
Källa: Science
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Föredrag med Göran Schmidt på Skapelsekonferens 2018 i Östersund. ...
I detta avsnittet av Genesispodden 2.0 samtalar vi med Per Landgren - doktor i idé- och lärdomshistori ...
Välkommen att lyssna på Prof. Ola Hössjer (professor i matematisk statistik vid Stockholms Universitet ...
Frågor & Svar
- Är inte blindtarmen ett bevis för evolution?
- Är kreationismen en vetenskaplig teori? Min lärare säger att den inte är det!
- Vad hände egentligen vid Babels torn? Skulle språken och kulturerna härstamma därifrån?
- Vilken hudfärg hade Adam och Eva? Hur uppkom de andra hudfärgerna?
- Har Gud skapat djävulen och det onda?





