Aftonbladet om bannlysningen av evolutionskritik i svenska skolor
Aftonbladet tar idag upp fallet om Ekebyholmsskolan, som vi behandlat tidigare i vårt magasin och här på webbsidan.
På Ekebyholmsskolan har man informerat eleverna om att det finns vetenskaplig kritik mot evolutionsteorin, och att det bland annat finns över 1000 forskare som skrivit under ett upprop där man uttrycker tveksamhet kring den Darwinistiska teorin om arternas ursprung, och efterfrågar närmare kritisk granskning av den. Som Aftonbladet konstaterar är dock sådana fakta inte tillåtet att komma eleverna till del.
Vi på Genesis tycker att det är fullkomligt horribelt hur vissa fakta är bannlysta från svenska skolor och hur vissa vetenskapliga teorier upplyfts över all kritik. Vi anser att det strider mot den anda av prövande kritiskt förhållningssätt som ska läras ut i skolan, och på sikt riskerar att verka hämmande på barnens kritiska förmåga. Vi finner det också märkligt att man är så rädd för att kritik mot evolutionsteorin ska få komma fram. Det ter sig som att teorin måste vara väldigt svag i fråga om egna meriter om den är så känslig för kritiska fakta.
Att döma av erfarenheter från tidigare debatter, är det nog snarare är en ateistisk världsbild som till varje pris måste försvaras, än en vetenskaplig teori.
- Läs mer: Ekebyholmsskolan och Skolinspektionen - vad hände sedan?
- Tips: Se gärna även våra övriga relaterade artiklar om evolutionsteorin i skolan, här längre ned på sidan!
Kommande händelser
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 6 Nov 2026, 18:00: Göran Schmidt i Ljungby
- 13 Nov 2026, 19:00: Göran Schmidt på Awake i Skogsrokyrkan
- 21 Nov 2026, 00:00: Göran Schmidt på Figeholm
- 25 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Furubackskyrkan Barnarp
...
Naturliga urvalet kan bara välja på hela individer, inte enskilda mutationer. Genom att majoriteten av ...
Det är allmänt känt bland fossilforskare och noterades av den mycket respekterade forskaren Stephen Ja ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Hur förklarar ni de olika religionernas ursprung?
- Är inte blindtarmen ett bevis för evolution?
- Guds söner, Nefilim och jättarna - Vilka var dom?
- Varför det finns två skapelseberättelser i Bibeln? Vad är det för olikheter/likheter mellan dem?
- Hur fungerar kol-14-metoden?
















