
Fyra kristna diskuterar skapelse och evolution
De fyra författarna representerar fyra olika grundperspektiv: ungjordskreationism (Göran Schmidt), gammaljordskreationism (Krister Renard), id-vänlig teistisk evolution (Sebastian Ibstedt) och teistisk evolution (Lars Gunther).
I boken presenterar författarna sitt eget perspektiv, kritiserar de andras och bemöter därefter kritiken. Det är en alla-möter-alla-diskussion som dels ger läsaren en god överblick över denna mångfacetterade och bitvis snåriga diskussion och dels ger många detaljer och specifika argument för respektive ståndpunkt.
Författarna har två gemensamma utgångspunkter. Den första är att Bibeln är Guds ord och därmed en legitim kunskapskälla som bör tas på fullaste allvar i vår förståelse av ursprungsfrågorna. Den andra är att vetenskapen är en viktig och allmänt tillförlitlig kunskapskälla. Men de skiljer sig åt hur de tolkar och löser de spänningar och möjliga konflikter som alltsedan Darwins tid anses finnas mellan Bibelns urhistoria och evolutionsteorin.
GÖRAN SCHMIDT är civilingenjör och ordförande för föreningen Genesis.
KRISTER RENARD är fysiker och en känd debattör i frågor som rör vetenskap och tro.
SEBASTIAN IBSTEDT är molekylärbiolog och läkare.
LARS GUNTHER är teolog, pastor och bloggare bland annat med inriktning på frågor om vetenskap och kristen tro.
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro


Föreningens ordförande, Göran Schmidt, ger en översikt över de grundläggande frågorna och argumenten f ...


Föredrag av Johannes Axelsson, på Skapelsekonferens 2017 i Stenungsund. ...


Sjätte delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...
Frågor & Svar
- Hur kunde människan leva tillsammans med en dinosaurie som Tyrannosarus Rex (T-Rex)?
- Hur förklarar ni att olika djur hittas i olika geologiska lager?
- Är universum slutet eller öppet?
- Jag har hört att det skulle finnas bakterier på Mars: hur har de hamnat där?
- Hur har Grand Canyon bildats enligt skapelsetron?
