Varför tror inte alla på Darwin?
Den här boken ger ett ovanligt perspektiv på Charles Darwins evolutionslära och presenterar fakta och förhållanden som sällan får chansen att komma till tals i massmedia.
Medvetet eller omedvetet talas det inget om de svagheter och brister som visat sig finnas i teorin om en evolution. Författaren tar här chansen att sticka hål på den vanliga uppfattningen att livets uppkomst och påstådda evolution är bevisad utom allt rimligt tvivel.
Han ställer frågan: Varför tror inte alla vetenskapsmän i så fall på evolutionsläran? Flera exempel ges på obekväma sanningar som aldrig nämns om i TV, radio och skolans läroböcker. Den officiella versionen vi får oss till del har många gånger visat sig vara ensidig propaganda med braskande rubriker, som saknar täckning i verkligheten.
Författaren har tidigare också gett ut skrifterna “Ateisten som ändrade sig”, “Slump eller Intelligent Design?” och “Apmänniskor har de verkligen funnits?”. Boken är på 192 sidor och innehåller 75 bilder – alla i färg! Detta är en bok du inte kan vara utan om du vill vara uppdaterad i den infekterade debatten om människans ursprung.
Bra vaccin mot evolutionsteorin
[...]
Bergmans bok fungerar därför som ett bra vaccin mot den roll som darwinismen fått i vår kultur, nämligen som det slutgiltiga vetenskapliga beviset för en naturalistisk/ateistisk världsbild.
Detta är därför en bok som varje kristen ungdom (och även äldre, förstås) borde ha tillgång till.
Recension Mats Selander, Världen idag 24/2-21
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!
Kommande händelser
- 20 Sep 2026, 11:00: Göran Schmidt i Tabernaklet Göteborg
- 30 Sep 2026, 18:00: Debatt i Björklanda: Schmidt-Ibstedt
- 1 Oct 2026, 10:30: Göran Schmidt i Kinnarp (fm)
- 1 Oct 2026, 19:00: Göran Schmidt i Kinnarp (kväll)
- 17 Oct 2026, 10:00: Jesus Conference 2026 Örebro
Du kanske har hört talas om termen "Skräp-DNA"? Det var ett vanligt argument för evolutionsteorin ... ...
SVT:s evolutionsprogram Evolution på Speed handlade om precis det vi behandlat på en skapelseforskning ...
Vilket får konsekvenser för gudssynen! Göran Schmidt berättar med i Genesispodden 2.0 avsnitt #20, so ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Är inte likheterna mellan människa och apa vad gäller anatomi, socialt betende m.m. bevis för evolution?
- Vad anser ni talar mest för skapelseteorin?
- Varför just Bibelns skapelseberättelse? Varför inte någon annan religions?
- Hur kunde människan leva tillsammans med en dinosaurie som Tyrannosarus Rex (T-Rex)?
- Vad talar mest emot evolutionsteorin?




