Är det vetenskapligt bevisat att det uppstår nya arter?
Kortsvar
Ja, det finns gott om exempel på artbildningar.
Utförligt svar
Ja, det finns gott om exempel på artbildningar. Men detta är på intet sätt ett argument för evolution.
I sin vishet skapade Gud varelser som kan anpassa sig till förändringar i miljön istället för att utrotas. Denna anpassning pågår hela tiden och kallas mikroevolution (småskalig evolution).
Däremot skapade Gud de stora djur- och växtgrupperna med "vattentäta skott" emellan dem så att de inte kan korsas. Evolution mellan dessa grupper brukar kallas makroevolution (storskalig evolution) och har aldrig observerats. Storskalig evolutionär alltså helt och hållet spekulativ.
Arter är inget problem
Bildandet av nya arter är exempel på mikroevolution och således inget som går emot den bibliska skapelsetanken. Därför är det lite olyckligt när 1917 års bibelöversättning skriver att "Gud skapade inom sina arter", för Bibelns arter är inte vad biologerna idag menar med art som menas. En bättre översättning hade varit att Gud skapar inom sina "grupper" eller "sorter", något som också den nyutkomna Svenska Folkbibeln använder.
Det bör också nämnas att gränsen mellan olika arter på intet sätt är entydig utan ofta bara en fråga om zoologernas och botanikernas definition.
Anders Gärdeborn

Missa inte vår podd:

Kommande händelser
- 3 Sep 2022, 00:00: Göran Schmidt föreläser i Pingstförsamlingen i Tollarp
- 4 Sep 2022, 11:00: Göran Schmidt föreläser i Pingstförsamlingen i Tollarp (kl 11) och Pingstförsamlingen i Kristianstad (kl 17)
- 21 Sep 2022, 19:00: Henrik Mjörnell föreläser i Pingstkyrkan i Vaggeryd: "Den historiske Adam"
- 24 Sep 2022, 00:00: Temadag med Göran Schmidt i Byske fria församling
- 9 Oct 2022, 10:00: Göran Schmidt föreläser i EFS Alingsås kl 10 (gudstjänst), 12 och 13
![Thumbnail for video: Bevis på intelligens hos djurens leder - Stuart Burgess [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/RgLYVCds92g/mqdefault.jpg)

Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Nittonde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv ...


Tolvte delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Det sägs att människans och schimpansens DNA 99% likt - är inte det ett bevis för att de är släkt?
- Hur fungerar kol-14-metoden?
- Vad har ni för motbevis vad gäller Big Bang-teorin?
- Hur förklarar skapelsemodellen varifrån olja kommer?
- Om skapelsen skedde för ca 10 000 år sedan, hur kan man se stjärnor miljarder ljusår bort?
Senaste blogginlägg
- Den mörka materian
- Bibelns ljus i ateismens mörker
- Det hebreiska ordet YOM betyder en vanlig 24-timmarsdag i 1 Mosebok
- Evolution är en myt
- Är Big Bang-teorin falsifierad? (Reviderad)
- Livet på Mars