Tror ni att bara ni har rätt och alla andra har fel?
Utförligt svar
Frågan är inte enkel att svara på. Vi tror att det även i existensiella frågor (sådana som har med livets mening att göra) finns sant och falskt. Om Du hävdar att 1+1 är 2 och jag säger att 1+1 är 3, så kan vi inte båda ha rätt, eller hur? Men i dagens tankeklimat kan Du hävda att Gud finns och jag kan hävda att Han inte finns och man menar att vi båda kan ha rätt. Han är rätt "för Dig" men inte "för mig" brukar det heta. Detta tror jag är nys. Även i existensiella frågor kan man ha rätt uppfattning och man kan ha fel uppfattning.
I vissa fall kan dock två personer mena olika och båda ha rätt. Detta om uppfattningarna inte är varandra uteslutande. T.ex. om jag säger att Gud skapade och Du säger att det var genom Big Bang skulle vi i princip båda kunna ha rätt. Gud kan ju ha skapat genom en Big Bang. Själv tror jag det inte, men kan inte utesluta det. Däremot om Du hävdar att evolutionsteorin i sitt gängse format är rätt och jag hävdar skapelse kan vi inte båda ha rätt. Vi kan nämligen inte samtidigt vara ett resultat av en blind slump och ett meningsfullt syfte.
Anders Gärdeborn
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 12 May 2025, 00:00: Göran Schmidt hos YWAM Transform, Stockholm
- 16 May 2025, 19:00: Göran Schmidt: Ungdomssamling i Varhemsgården, Varnhem


Dir. & Prof. em. Dr. Werner Gitt redogör för sin banbrytande teori som postulerar naturlagar för i ...


Fjortonde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristent ...


Femtonde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv ...
Frågor & Svar
- Har kristna accepterat utvecklingsläran?
- Vad talar mest mot skapelseteorin?
- Är inte likheterna mellan människa och apa vad gäller anatomi, socialt betende m.m. bevis för evolution?
- Hur kan istiderna ha hunnits med på bara några tusen år? När slutade den senaste istiden i så fall?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
