Evolutionister, vakna upp!
Min lokaltidning VLT beskriver 2013-05-18 en studie i Nature där man rapporterar om att forskare nu funnit både människoapor och markattartade apor i oligocen och därmed täppt till ett stort hål i primaternas historia.
Det låter väl som en framgång för evolutionsläran? Inte alls, för det man hittat är två klart åtskilda representanter för människoapor respektive markattartade apor. Den antaget gemensamma anmodern måste sökas i ännu djupare berglager.
Evolutionister, vakna upp! Ännu en gång visar fynden på klart åtskilda grupper. Mellanformerna dem emellan är rena önsketänkanden. Ni kan alltid hoppas hitta dem genom att gräva ännu lite djupare, men när ska ni våga följa bevisen dit de leder, dvs att grupperna är skapade fullt färdiga från början?
Anders Gärdeborn
Talesman för Föreningen Genesis
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Predikan på Genesis årskonferens 2023, 22:a Oktober, i Kungsportkyrkan i Huskvarna. ...
Beskriver några fantastiska genetiska processer som måste ha sitt ursprung i en intelligent designer. ...
Sjuttonde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristent ...
Frågor & Svar
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Var "Lucy" mänsklig?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
- Vad hände egentligen vid Babels torn? Skulle språken och kulturerna härstamma därifrån?
- När skapades jorden enligt Bibeln?






Anders Gärdeborn