Nutida ål "primitiv"
En ål som av forskarna fått epitetet "levande fossil" har upptäckts i en 35 meter djup undervattensgrotta utanför Palau i Stilla havet. Enligt biologerna är den "förvånansvärt lik de första ålarna som simmade omkring för cirka 200 miljoner år sedan".
Trots likheten har den klassificerats, inte bara till en ny art, Protoanguilla palau, utan till en helt ny familj av ålar. Ålen uppges ha utvecklats helt självständigt under de senaste 200 miljoner åren, men trots den långa utvecklingen uppges den vara primitivare än andra nutida ålar. Ja, den uppges till och med vara ännu primitivare än den äldsta fossila ålen man hittat. Knappast vad men normalt menar med utveckling.
Det evolutionsforskarna räknar som primitivt är dock ofta inte vad vi direkt tänker på - dvs något enkelt - utan likheten med de äldst daterade fossilen. Alltså: ju äldre datering, desto primitivare. Det primitiva med den nyupptäckta ålen bör då vara att konstruktionen av flera skallben skiljer sig från andra nutida ålar, men liknar den hos fossila arter.
Källor
- Proceedings of the Royal Society B, PhysOrg.com och BBC En videofilm med den nyupptäckta ålen finns på BBC-länken ovan.
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung
Välkommen att lyssna på Dr. Georgia Purdoms första föredrag från Genesis Årskonferens i Solna 2022. Do ...
Josef frågar Göran om fossilen Lucy och Ardi. Har vi utvecklats från apor? ...
Detta avsnitt vänder sig speciellt till dig som jobbar som präst/pastor/ungdomsledare/församlingspedag ...
Frågor & Svar
- Vad säger ni om Ron Wyatts påståenden om att man hittat Noas Ark?
- Har kristna accepterat utvecklingsläran?
- Hur kan det finnas en Gud, när ingen har sett/känt honom? Ni har ju inga vetenskapliga bevis!
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?
- Hur förklarar ni att olika djur hittas i olika geologiska lager?





