Välbevarade mjukdelar i salamanderfossil
I Spanien har forskarna hittat välbevarad muskelvävnad i en fossil salamander. Enligt forskarna som undersökt vävnaden har den knappast förändrats från sitt ursprungliga skick. Den innehåller många fina, mikroskopiskt små detaljer och runda blodkärl fyllda med blod.
Tidigare liknande fynd har gjorts inuti ben eller inneslutna i bärnsten, medan den nyfunna muskelvävnaden låg tätt intill ryggraden hos salamandern. Enligt evolutionsteorin och den geologiska tidsskalan är den fossila salamandern daterad till 18 miljoner år.
Under senare tid har flera uppmärksammade fynd gjorts av fossil som innehåller blodceller och protein med ännu högre dateringar, som 68 och 80 miljoner år. Man har även hittat fossil benmärg i grodor, som daterats till 10 miljoner år, för att nämna några exempel. Med tanke på hur snabbt dessa ämnen normalt bryts ned, är de höga dateringarna lite svåra att ta till sig.
Källor:
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 4 Nov 2025, 19:00: Genesis Webbmöte
- 8 Nov 2025, 09:30: Regionträff i Bottnaryd
- 9 Nov 2025, 10:00: Tillsammansgudstjänst om skapelse/apologetik med Henrik Mjörnell i Rydaholms Frikyrka
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung


Föredrag på 2021 års årskonferens. ...


Föredrag och frågestund på Föreningen Genesis Årskonferens / Skapelsekonferens i Örebro, 3-5 Oktober 2 ...


...
Frågor & Svar
- Stämmer det att tjockleken av stoftlagret på månen talar för att den är ung?
- Är universum slutet eller öppet?
- Det sägs att människans och schimpansens DNA 99% likt - är inte det ett bevis för att de är släkt?
- När skapades jorden enligt Bibeln?
- Varför är inte utvecklingsläran vetenskapligt godtagbar?
