Vilka brister finns det i utvecklingsläran?
6 Apr 2013. Lästid: Ca 1 minuter.
Utförligt svar
Frågan är alldeles för omfattande för att kunna ge ett utförligt svar på begränsat utrymme. Några korta punkter med nackdelar med teorin:
- Ett experiment i en naturvetenskaplig teori skall gå att upprepa flera gånger av flera olika personer. Utvecklingsläran däremot bygger huvudsakligen på antaganden som inte går att upprepa. Den får på detta sätt mer karaktären av historisk vetenskap än av naturvetenskaplig. Och tillförlitligheten i historisk vetenskap bestäms av vittnenas trovärdighet och hur länge sedan saken hände. Evolutionen hände (om läran nu har rätt) för miljoner år sedan då ingen var närvarande.
- Utvecklingslärans teorier är i hög grad spekulativa. De bygger alltså inte på observationer. Ett exempel är att evolution i stor skala (makroevolution) aldrig observerats. Det vi sett är variation inom begränsade djur- och växtgrupper. Denna variation har man sedan extrapolerat och antagit att den även gäller i stor skala.
- Utvecklingsläran saknar i många fall potential att förklara det vi ser i naturen. I många fall motsägs den t.o.m. av det vi ser. Den enkla förklaringen på ett fenomen är ofta en konstruktör men ändå antas slumpstyrd utveckling.
- Utvecklingsläran har fått karaktären av dogm. I många akademiska kretsar "tillåts" det att diskutera hur utvecklingen gått till, men den som ifrågasätter om den skett betraktas ofta som okunnig eller dum. Forskningen är m.a.o. sällan förutsättningslös, vilket är en av de främsta kraven på god vetenskap. De problem läran har att förklara fakta skulle i många andra vetenskapsdicipliner räcka till för att den skall antas refuserad.
- Utvecklingsläran är ett filosofiskt antagande. Alla observationer tolkas sedan, mer eller mindre krystat, på ett sätt så de passar in i det.
Böcker finns skrivna som behandlar ämnet. Dessa tankar får räcka för nu.
Anders Gärdeborn
Redaktionen

Missa inte vår podd:

Kommande händelser
- 8 Oct 2023, 00:00: Göran Schmidt har temadag i EFS Alingsås
- 20 Oct 2023, 18:00: Årskonferens 2023
- 24 Nov 2023, 00:00: Göran Schmidt temahelg i Pingst Bredäng, Stockholm


Skapelsetrons grunder - Johannes Axelsson
Föredrag av Johannes Axelsson, på Skapelsekonferens 2017 i Stenungsund. ...
![Thumbnail for video: Varför är kreationism vetenskap - Ola Hössjer [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/qavHn6Tbbeg/mqdefault.jpg)

Varför är kreationism vetenskap - Ola Hössjer [på engelska med svenska undertexter]
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Är skapelsetro vetenskap? - Ola Hössjer
Välkommen att lyssna på Prof. Ola Hössjer (professor i matematisk statistik vid Stockholms Universitet ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?
- Kan Gud skapa en så tung sten att inte ens han själv orkar lyfta den?
- Har Gud skapat djävulen och det onda?
Senaste blogginlägg
- Evolution är en myt
- Den mörka materian
- Det hebreiska ordet YOM betyder en vanlig 24-timmarsdag i 1 Mosebok
- Är Big Bang-teorin falsifierad? (Reviderad)
- Livet på Mars
- Bibelns ljus i ateismens mörker