
Hur allt började
Den spännande berättelsen om Skapelsen. En unik bilderbok som både vänder sig till det lilla barnet med den viktiga och spännande berättelsen om hur jorden och allt som finns på den blev till, men också erbjuder intressanta faktarutor med härlig extra kunskap för den vuxne eller det vetgiriga barnet som vill veta mer. En bok som vänder sig till många åldrar, men främst till det lilla barnet som ställer frågan: Hur började allt?
Det är också en bok som svarar på frågan: Hur slutar allt? En bok som visar på Guds frälsningsplan i Jesus ända från första början, och som från Guds skapelseplan tar med oss till korset och på ett enkelt språk berättar om vad Jesus gjort för oss och hur Gud vill rädda hela Skapelsen.
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 11 Oct 2025, 10:00: Johannes Axelsson: Temadag i Adventskyrkan Linköping
- 11 Oct 2025, 10:00: Monter på Jesus Conference, Conventum Arena Örebro


Föredrag på 2021 års årskonferens. ...


Föredrag på Genesis Årskonferens 2023. ...


Detta avsnitt handlar mer om teologi än ren naturvetenskap, men betonar också vikten av historiska fak ...
Frågor & Svar
- Varför kan man motivera mikroevolution och inte makroevolution, och var går gränsen?
- Det sägs att människans och schimpansens DNA 99% likt - är inte det ett bevis för att de är släkt?
- Vad säger ni om Ron Wyatts påståenden om att man hittat Noas Ark?
- Vilken hudfärg hade Adam och Eva? Hur uppkom de andra hudfärgerna?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
