Varför tror inte alla på Darwin?
Den här boken ger ett ovanligt perspektiv på Charles Darwins evolutionslära och presenterar fakta och förhållanden som sällan får chansen att komma till tals i massmedia.
Medvetet eller omedvetet talas det inget om de svagheter och brister som visat sig finnas i teorin om en evolution. Författaren tar här chansen att sticka hål på den vanliga uppfattningen att livets uppkomst och påstådda evolution är bevisad utom allt rimligt tvivel.
Han ställer frågan: Varför tror inte alla vetenskapsmän i så fall på evolutionsläran? Flera exempel ges på obekväma sanningar som aldrig nämns om i TV, radio och skolans läroböcker. Den officiella versionen vi får oss till del har många gånger visat sig vara ensidig propaganda med braskande rubriker, som saknar täckning i verkligheten.
Författaren har tidigare också gett ut skrifterna “Ateisten som ändrade sig”, “Slump eller Intelligent Design?” och “Apmänniskor har de verkligen funnits?”. Boken är på 192 sidor och innehåller 75 bilder – alla i färg! Detta är en bok du inte kan vara utan om du vill vara uppdaterad i den infekterade debatten om människans ursprung.
Bra vaccin mot evolutionsteorin
[...]
Bergmans bok fungerar därför som ett bra vaccin mot den roll som darwinismen fått i vår kultur, nämligen som det slutgiltiga vetenskapliga beviset för en naturalistisk/ateistisk världsbild.
Detta är därför en bok som varje kristen ungdom (och även äldre, förstås) borde ha tillgång till.
Recension Mats Selander, Världen idag 24/2-21
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!
Kommande händelser
- 17 Oct 2026, 10:00: Jesus Conference 2026 Örebro
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
- 26 Oct 2026, 18:30: Henrik Mjörnell i Allianskyrkan Värnamo
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 6 Nov 2026, 18:00: Göran Schmidt i Ljungby
Från en debatt om skapelse och evolution, mellan universitetslektor Mattias Larsson och professor Ola ...
Sannolikheten är väldigt liten att helt slumpmässiga mekanismer skulle kunna skapa helt nya organ och ...
Du kanske hört sägas att evolutionen går att studera överallt ute i naturen. Se bara på hur bakterier ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Varför just Bibelns skapelseberättelse? Varför inte någon annan religions?
- Tog Darwin tillbaka sin evolutionsteori innan han dog?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?
- Varför kan man motivera mikroevolution och inte makroevolution, och var går gränsen?
- Om det skulle bevisas med 100% säkerhet t.ex. att jorden är mycket äldre än 10000 år, skulle ni ändå hålla fast vid att den inte är det?




