Även fiskar använder redskap
Forskarna upptäcker fler djur som använder redskap. Den senaste i raden är en så kallad läppfisk (Choerodon) från stora barriärrevet i Australien.
Fiskens bruk av verktyg upptäcktes när en forskare dök vid det berömda barriärrevet, utanför Palau. När han hörde ett mystiskt knackljud simmade han dit, varifrån ljudet kom, och fick se en fisk som rotade fram en mussla på havsbotten. Sedan slog fisken musslan mot en sten för att bryta sönder skalet. Behändigt nog hade forskaren en undervattenskamera i handen och kunde dokumentera sin intressanta iakttagelse.
Att så vitt skilda djur som fåglar, däggdjur och fiskar har en viss intelligens och kan använda redskap förvånar inte den skapelsetroende: En Intelligent Designer har försett sin skapelse med detta. Den evolutionstroende däremot måste förklara hur denna förmåga kan ha utvecklats, kanske flera gånger om.
Källa: Science
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Föredrag på Föreningen Genesis Årskonferens / Skapelsekonferens i Örebro, 3-5 Oktober 2025. ...
Här är en kort video som ger ett av många skäl till varför att människan är unikt skapad och inte en p ...
Föredrag på Genesis Årskonferens 2023. ...
Frågor & Svar
- Vad hände egentligen vid Babels torn? Skulle språken och kulturerna härstamma därifrån?
- Var dagarna i skapelseberättelsen bokstavliga dagar?
- Vart tog allt vatten vägen efter syndafloden?
- Vad säger ni om "mini-människan" man hittat på Indonesien?
- Vad säger ni om teorin om flera istider?





