Förfalskade illustrationer blev långlivade lögner
Illustrationen ovan gjordes 1874 av den tyske biologen Ernst Haeckel, som var en stor beundrare av Charles Darwin och hans teori. Teckningarna, som föreställer ryggradsdjur vid olika stadier i fosterutvecklingen, bevisades vara förfalskningar redan under Haeckels livstid. Bluffbilderna har ändå levt kvar i många läroböcker, och lurat många att tro på evolutionsläran och överge sin tro på Skaparen.
Så här skriver New Scientist (en evolutionistisk tidskrift):
"Det är pinsamt men sant: Några av de mest inflytelserika teckningarna i biologins historia är felaktiga - överdrivna för att passa in i en teori. /.../ Haeckel ville övertyga sina läsare om att alla ryggradsdjur har en gemensam förfader, och att (som han uttryckte det) "ontogenin är en rekapitulation av fylogenin" - vår embryonala utveckling upprepar vårt evolutionära förflutna. Denna aforism motbevisades snart, men Haeckels teckningar höll sig kvar, särskilt inom utbildning."
Läs gärna en utförlig genomgång på creation.com, där det även finns bilder på hur dessa embryon egentligen ser ut.
Källa till citat: New Scientist
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
Vad säger Wikipedia om föreningen Genesis, och vad undanhåller man trots många påstötningar? Dessutom ...
Sjätte delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...
Del 3. i serien "Adam och Eva-lutionen" av Anders Gärdeborn, som tidigare publicerats på DVD. ...
Frågor & Svar
- Är universum slutet eller öppet?
- Vad talar mest mot skapelseteorin?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Varför ska man tro på en skapelse och inte de vetenskapliga teorierna?






