
Norsk-Svensk forskning pekar på intelligent design i våra celler
Det är mycket osannolikt att de komplexa mekanismerna inuti levande celler har uppkommit av en slump. Det hävdar en norsk och en svensk professor, som använt sig av statistisk analys för att utmana evolutionsteorin. Nu har deras artikel publicerats i den prestigefyllda vetenskapliga tidskriften Journal of Theoretical Biology. Så inleder tidningen Världen Idag, som först rapporterat om den nya forskningen.
Bakom studien står Steinar Thorvaldsen, professor i informationsvetenskap vid universitetet i Tromsø, samt Ola Hössjer, professor i matematisk statistik vid Stockholms universitet. De argumenterar utifrån statistiska resonemang för att vi kan detektera sannolikheten för finjustering som ett fenomen i naturen. Med finjustering menar man att olika egenskaper i de biologiska systemen har precis rätt "inställningar" för att möjliggöra de komplexa strukturerna i vår biologi, och i förlängningen livet som helhet. De jämför detta med att vi skulle ha en uppsättning med hundratals vridreglage som alla är inställda i precis rätt läge för att biologin ska fungera. Skulle man justera bara en av reglagen det minsta utanför ett otroligt smalt intervall av värden, skulle biologin som vi känner den bryta ihop.
Författarna ser sitt arbete som en förlängning på teorin om icke-reducerbar komplexitet som tidigare förts fram inom intelligen design-området, av Michael Behe och William Dembski.
Vidareläsning
- Läs artikeln på Världen Idag: "Genombrott: Forskning pekar på intelligent design"
- Originalartikeln: Thorvaldsen S, Hössjer O, "Using statistical methods to model the fine-tuning of molecular machines and systems", Journal of Theoretical Biology, Vol 501, 21 Sept 2020, 110352.

Missa inte vår podd:

Kommande händelser
- 28 Jun 2022, 19:00: Bli involverad! Online-möte om Genesis verksamhet
- 3 Sep 2022, 00:00: Göran Schmidt föreläser i Pingstförsamlingen i Tollarp
- 4 Sep 2022, 11:00: Göran Schmidt föreläser i Pingstförsamlingen i Tollarp (kl 11) och Pingstförsamlingen i Kristianstad (kl 17)
- 24 Sep 2022, 00:00: Temadag med Göran Schmidt i Byske fria församling
- 9 Oct 2022, 10:00: Göran Schmidt föreläser i EFS Alingsås kl 10 (gudstjänst), 12 och 13
![Thumbnail for video: Ett kreationistiskt perspektiv på livets mångfald, bibliska djurslag och anpassning - Jeffrey Tomkins [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/aOC9VcoJb_g/mqdefault.jpg)

Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Del 2 i en föredragsserie med Anders Gärdeborn, tidigare ordförande samt talesman för föreningen. Besk ...


Föredrag av Krister Renard, fysiker och författare, på Skapelsekonferens 2020 i Korskyrkan i Götene. ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Vilka klara bevis finns det på att vi inte kommer från aporna?
- Varför ska man tro på en skapelse och inte de vetenskapliga teorierna?
- Vad säger ni om Ron Wyatts påståenden om att man hittat Noas Ark?
- Var "Lucy" mänsklig?
- Är inte resistens hos bakterier exempel på hur nya positiva egenskaper tillkommer genom mutationer?
Senaste blogginlägg
- Är Big Bang-teorin falsifierad? (Reviderad)
- Det hebreiska ordet YOM betyder en vanlig 24-timmarsdag i 1 Mosebok
- Livet på Mars
- Evolution är en myt
- Den mörka materian
- Bibelns ljus i ateismens mörker