Norsk-Svensk forskning pekar på intelligent design i våra celler
Det är mycket osannolikt att de komplexa mekanismerna inuti levande celler har uppkommit av en slump. Det hävdar en norsk och en svensk professor, som använt sig av statistisk analys för att utmana evolutionsteorin. Nu har deras artikel publicerats i den prestigefyllda vetenskapliga tidskriften Journal of Theoretical Biology. Så inleder tidningen Världen Idag, som först rapporterat om den nya forskningen.
Bakom studien står Steinar Thorvaldsen, professor i informationsvetenskap vid universitetet i Tromsø, samt Ola Hössjer, professor i matematisk statistik vid Stockholms universitet. De argumenterar utifrån statistiska resonemang för att vi kan detektera sannolikheten för finjustering som ett fenomen i naturen. Med finjustering menar man att olika egenskaper i de biologiska systemen har precis rätt "inställningar" för att möjliggöra de komplexa strukturerna i vår biologi, och i förlängningen livet som helhet. De jämför detta med att vi skulle ha en uppsättning med hundratals vridreglage som alla är inställda i precis rätt läge för att biologin ska fungera. Skulle man justera bara en av reglagen det minsta utanför ett otroligt smalt intervall av värden, skulle biologin som vi känner den bryta ihop.
Författarna ser sitt arbete som en förlängning på teorin om icke-reducerbar komplexitet som tidigare förts fram inom intelligen design-området, av Michael Behe och William Dembski.
Vidareläsning
- Läs artikeln på Världen Idag: "Genombrott: Forskning pekar på intelligent design"
- Originalartikeln: Thorvaldsen S, Hössjer O, "Using statistical methods to model the fine-tuning of molecular machines and systems", Journal of Theoretical Biology, Vol 501, 21 Sept 2020, 110352.
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
- 26 Oct 2026, 18:30: Henrik Mjörnell i Allianskyrkan Värnamo
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 6 Nov 2026, 18:00: Göran Schmidt i Ljungby
- 13 Nov 2026, 19:00: Göran Schmidt på Awake i Skogsrokyrkan
Tore Jungerstam förklarar hur Bibeln är unik i att påpeka att Universum hade en början, något som var ...
Universum är smockfullt av struktur på alla nivåer, som dessutom visar sig minska över tid. Detta inne ...
Big Bang har massiva problem med s.k. "mörka storheter", som man måste föra in, trots att man aldrig o ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
- Varför är inte utvecklingsläran vetenskapligt godtagbar?
- Hur kan Bibeln säga att regnbågen blev till först efter Noas flod?
- Har Gud skapat djävulen och det onda?
- När skapades jorden enligt Bibeln?







