Programserie om Bibeln och Evolution på TV7
Vi har glädjen att tipsa er om inget mindre än en programserie med titeln "Bibeln, Evolutionen och Arkeologi" på en Svensk TV-kanal, nämligen Himlen TV7.
Programserien går in på en rad intressanta ämnen såsom:
- Varför tro?
- Israels stenar
- Registret i bergarterna
- Dödahavsrullarna
- Acambaromysteriet
- Människofossil
- Skapelsebevis från Sydamerika
- Fossilregistret
- Hur gammal är jorden?
- Jordens bibliska ålder
- Vetenskapens lagar
- Vad är skapelsevetenskap?
Citerat från programmets beskrivning:
"Den här programserien tar tittaren med på en spännande resa i vetenskapliga utredningar och ger bevis för skapelsetro. Den utmanar evolutionsteorin med flertalet vetenskapliga bevis från runt om i världen. Grunden för tron på Guds Ord återupprättas. *
Dr Don R. Patton har arbetat som geolog i USA, Kanada, Sydamerika, Europa och Australien. Han föreläser på universitet över hela USA och har deltagit i många offentliga debatter kring skapelse/evolution."
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Välkommen att lyssna på Prof. Ola Hössjer (professor i matematisk statistik vid Stockholms Universitet ...
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...
Del 1 i en föredragsserie med Anders Gärdeborn, tidigare ordförande samt talesman för föreningen. Visa ...
Frågor & Svar
- Har allt land suttit ihop i "superkontinenten" Pangea?
- Hur kan det finnas en Gud, när ingen har sett/känt honom? Ni har ju inga vetenskapliga bevis!
- Finns dinosaurier omnämnda i Bibeln?
- Är det vetenskapligt bevisat att det uppstår nya arter?
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?







