
Programserie om Bibeln och Evolution på TV7
Vi har glädjen att tipsa er om inget mindre än en programserie med titeln "Bibeln, Evolutionen och Arkeologi" på en Svensk TV-kanal, nämligen Himlen TV7.
Programserien går in på en rad intressanta ämnen såsom:
- Varför tro?
- Israels stenar
- Registret i bergarterna
- Dödahavsrullarna
- Acambaromysteriet
- Människofossil
- Skapelsebevis från Sydamerika
- Fossilregistret
- Hur gammal är jorden?
- Jordens bibliska ålder
- Vetenskapens lagar
- Vad är skapelsevetenskap?
Citerat från programmets beskrivning:
"Den här programserien tar tittaren med på en spännande resa i vetenskapliga utredningar och ger bevis för skapelsetro. Den utmanar evolutionsteorin med flertalet vetenskapliga bevis från runt om i världen. Grunden för tron på Guds Ord återupprättas. *
Dr Don R. Patton har arbetat som geolog i USA, Kanada, Sydamerika, Europa och Australien. Han föreläser på universitet över hela USA och har deltagit i många offentliga debatter kring skapelse/evolution."
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro


Föredrag på årskonferensen i Kungsportkyrkan i Huskvarna i Oktober 2023. ...


Föredrag av Stuart Burgess, professor i mekanisk design vid Bristoluniversitetet, på Skapelsekonferens ...


Dir. & Prof. em. Dr. Werner Gitt redogör för sin banbrytande teori som postulerar naturlagar för i ...
Frågor & Svar
- Är inte blindtarmen ett bevis för evolution?
- Hur kan det finnas en Gud, när ingen har sett/känt honom? Ni har ju inga vetenskapliga bevis!
- Vad anser ni talar mest för skapelseteorin?
- Vad säger Darwins teori och hur svarar bibeln på det?
- Hur förklarar ni att olika djur hittas i olika geologiska lager?
