
Rapport från skapelsemöten i Kalmar 2014
Under ett veckoslut i maj fick Adventkyrkan i Kalmar besök av Anders Gärdeborn och Mats Molén, som tillsammans med församlingens pastorspar Vesa och Aila Annala höll mycket intressanta föredrag utifrån frågeställningen I begynnelsen skapade Gud - eller utvecklade han?.
Även om jag alltid trott på Bibelns skapelseberättelse och sett evolutionsläran som en saga, var det en härlig känsla att få så många konkreta bevis för Bibelns trovärdighet som historieberättare. En talande bild var när Mats berättade om någon som i ett badkar tog reda på i vilken ordning döda djur sjunker och parallellerna till syndafloden blev tydliga. Anders grundliga genomgång av hur mutationer fungerar (och inte fungerar!), skulle man önska att både läromedelsförfattare och lärare vågade ta del av. Många läromedel presenterar ju fortfarande övergivna darwinistiska teorier som fakta och i en av döttrarnas fysikbok för mellanstadiet finns ett avsnitt med rubriken Vi är alla stjärnstoft. Tänk att man som lärare förväntas presentera sådant som sanning! Man kan undra vad det gör med barnens syn på meningen med livet.
Vesa pekade på hur tydligt det framgår att Bibelns skapelseberättelse inte på något sätt kan förenas med evolutionsläran. Det finns alltså ingen anledning att tro att vår Skapare har använt sig av evolution i sitt skapande. Trots det har många av oss kristna vänner och släktingar, som inte tycker sig ha några problem att kombinera Bibeln med evolutionsläran. Aila uppmärksammade oss på detaljer i 1 Mos 1-2, som tydliggjorde att skapelseberättelsen inte ska tolkas utan läsas som en sann historisk redogörelse för hur det gick till i begynnelsen. Vi får be Herren öppna ögonen på människor i vår närhet, så att de vågar lita på Hans Ord från början till slut.
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro


Pekka Reinikainen har studerat medicin på världens äldsta medicinska fakultet i Montpellier i Frankrik ...


Kan livet ha uppkommit av sig själv en gång i tiden? Föredrag med Göran Schmidt på Genesis Årskonfere ...


Tredje delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...
Frågor & Svar
- Har Gud skapat djävulen och det onda?
- Hur fungerar kol-14-metoden?
- Hur gammal är jorden? Varför skiljer bibelns ålder sig så mycket från naturvetenskapens?
- Om det skulle bevisas med 100% säkerhet t.ex. att jorden är mycket äldre än 10000 år, skulle ni ändå hålla fast vid att den inte är det?
- Är inte blindtarmen ett bevis för evolution?
