TV-debatt i SVT inställd
SVT Debatt skulle på skärtorsdagen kl 22.00 ha sänt en debatt kring ursprungsfrågorna. I debatten skulle bl.a. Vesa Annala och Göran Schmidt, båda aktiva i Genesis, och Christer Sturmark från Humanisterna ha medverkat.
Frågor som skulle ha debatterats är bl.a.: Får man ifrågasätta evolutionen? Finns några belägg för att den inte är sann? Hur skapades livet annars? Finns det, som Sturmark hävdar, en fara i att ifrågasätta evolutionen?
SVT valde dock i måndags (18/4) att ställa in debatten. Det är oklart varför (av programinformationen att döma ansåg redaktionen tydligen att vargar och hedersflyktingar är ett "hetare" debattämne), och det verkar inte finnas någon plan för att genomföra debatten senare. Vi i Genesis hade sett fram emot debatten, och kan bara beklaga SVT:s beslut.
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung
"En Biblisk Världsbild" - Föredrag med Andreas Årikstad på Genesis Årskonferens / Skapelsekonferens 20 ...
Föredrag av Krister Renard, fysiker och författare, på Skapelsekonferens 2020 i Korskyrkan i Götene. ...
Föredrag och frågestund på Föreningen Genesis Årskonferens / Skapelsekonferens i Örebro, 3-5 Oktober 2 ...
Frågor & Svar
- Vad säger ni om Ron Wyatts påståenden om att man hittat Noas Ark?
- Varför säger ni att de radiometriska metoderna förutsätter saker som inte kan bevisas?
- Guds söner, Nefilim och jättarna - Vilka var dom?
- Varför ska man tro på en skapelse och inte de vetenskapliga teorierna?
- Hur fungerar kol-14-metoden?






