Genesispodden 2.0 #21 - Varför finns det så många fossil?
19 Feb 2026
Detta avsnitt tittar tillbaka på 2025 och tittar framåt mot 2026.
- Är det en övertro på naturvetenskap som gör att så många kristna föredrar teistisk evolution?
- Kompromissandets förbannelse.
- Minnen från Årskonferensen. T.ex. Tore Jungerstams föredrag: https://youtu.be/3zuBiWb--O4
- Organisationen Varför kristen har gjort ett antal kortfilmer om ursprungsfrågan: varforkristen.se
- Det verkar som om Vetenskapsradion hade lyssnat på föredragen på: youtube.com/@nordic-creation-research och att det var därför man sänder: Evolution på speed | SVT Play. Nytt för den som går på evolutionisternas återvändsgränd, men inte för kreationister som forskar utan naturalistiska glasögon.
- Varför finns det fossil på så många platser på jorden? Fossil borde varit väldigt ovanligt utan en världsvid översvämning = syndafloden.
Syndafloden Genesis-2020-4.pdf - Vi behöver ett universitet i Sverige som inte är vetenskapligt amputerat av naturalism. Vem vågar starta?
- Samtal om Görans samtal med Birger Schmitz i Christer Sturmarks Fri Tanke: Poddspecial: Debatt om kreationism och vetenskaplig evidens - Fri Tanke,
kommentarer på gschmidt.se - Osäkerheten i evolutionismens mätmetoder, mjukvävnader i dinosauriefossil mm.
Rent kemiskt kan inte dinosauriefossil vara äldre än några tusen år. Drakarnas tid-Genesis-2023-2.pdf
https://www.icr.org/content/radioisotopes-diabase-sill-upper-precambrian-bass-rapids-grand-canyon-arizona-application
https://www.icr.org/i/pdf/technical/Do-Radioisotope-Clocks-Need-Repair.pdf
Erbjudande: Föreningen Genesis kommer gärna till din ungdomsgrupp i kyrkan och berättar och svarar på frågor. Gratis! Eller till din religionslektion på gymnasiet.
Maila frågor och kommentarer till podden@genesis.nu
Event:
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Ã…rskonferens 2026
Roterande system i naturen falsiferar evolutionen enligt känd evolutionist
Den kände evolutionisten JBS Haldane menade att evolutionen aldrig skulle kunna skapa hjulet, d.v.s. r ...
Matematiker: Krävs en designer för att skapa ny helt ny information & nya typer av organ & vävnader
Sannolikheten är väldigt liten att helt slumpmässiga mekanismer skulle kunna skapa helt nya organ och ...
Radiometriska dateringar går inte att lita på - gav miljontals år för nybildat berg!
Dateringsmetoder som används för att bestämma ålder på bergarter ger resultat på miljontals år när de ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Det mänskliga ögats geniala design
- Om skapelsen skedde för ca 10 000 år sedan, hur kan man se stjärnor miljarder ljusår bort?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
- Hur kan det finnas en Gud, när ingen har sett/känt honom? Ni har ju inga vetenskapliga bevis!
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?

