Bibeln i ett nötskal
3 Jul 2024
Utgivningsår: 2018
Evangelisations-häfte ur ett skapelseperspektiv. Häftet beskriver hela Guds frälsningsplan ur en både biblisk och vetenskaplig synvinkel. Det börjar med skapelsen, går via syndafall och syndaflod, beskriver nödvändigheten av Jesu död på korset och avslutas med uppståndelse och Jesu återkomst. Allt är hämtat ur Bibeln och jämförs med modern vetenskaplig forskning.
Pris: 62 SEK
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung
Genetiken bakom Adam och Eva - Dr. Georgia Purdom
Välkommen att lyssna på Dr. Georgia Purdoms andra föredrag från Genesis Årskonferens i Solna 2022. Dok ...
Grundläggande Skapelsetro - Göran Schmidt
Föredrag på Genesis årskonferens 2023 i Kungsportkyrkan i Huskvarna. ...
Genesispodden 2.0 #3: Civilingenjör i kemiteknik, marinbiolog, lärare & skolledare: Göran Schmidt
I detta avsnitt samtalar vi med Göran Schmidt, Civilingenjör i kemiteknik, Marinbiolog, gymnasielärare ...
Frågor & Svar
- Om det skulle bevisas med 100% säkerhet t.ex. att jorden är mycket äldre än 10000 år, skulle ni ändå hålla fast vid att den inte är det?
- Hur kommer det sig att människor levde i flera hundra år enligt Första Mosebok?
- Vad hände egentligen vid Babels torn? Skulle språken och kulturerna härstamma därifrån?
- Finns det vetenskapliga bevis på att vi skulle komma från Bibelns Eva och Adam?
- Jag har hört att det skulle finnas bakterier på Mars: hur har de hamnat där?




