
Signaturen i cellen
Hur uppkom livet?
Med Signaturen i Cellen presenterar Stephen C. Meyer ett litet mästerverk: Från den mystiska élan vital (livskraften) via ursoppan och DNA-molekylens upptäckt fram till kemisk evolution, slumphypotesen, intelligent design med mera, guidar Stephen C. Meyer oss genom forskningen samtidigt som han berättar om sin egen resa från oljeindustrin i Texas till doktorandstudier i Tyskland och forskning kring "livets uppkomst". Vetenskapens talrika försök att lösa detta mysterium blir levande för oss när de förklaras med pedagogisk finess och analyseras med vetenskaplig noggrannhet. Vad är upphovet till DNA-molekylens information?
Meyer visar övertygande att argumenten för intelligent design inte bygger på okunskap eller på "ovetenskap", utan tvärt om på gedigen vetenskaplig grund.
Dr Stephen C. Meyer doktorerade i vetenskapsfilosofi vid universitetet i Cambridge. Som tidigare geofysiker och collegeprofessor är han nu direktor för Centrum för Vetenskap och Kultur på Discoveryinstitutet i Seattle.
Han har framträtt i olika TV-sammanhang och tidningar i USA, samt vid två tillfällen varit förstasidesstoff i New York Times. Signaturen i Cellen valdes till en av årets böcker av den ansedda litteraturtidskriften The Times Literary Supplement.
Med förord av prof Ola Hössjer, Stockholms universitet.
Översättare: Björn Nissen
Upplaga: 1
ISBN: 9789189414839
Så här beställer du i tre enkla steg:
- Skicka ett e-post till order@genesis.nu med information om:
- de varor du vill beställa
- ditt namn
- din adress
- Du får ett mail tillbaka med vilken frakt som kommer att läggas på. Svara på detta mail och bekräfta beställningen och portot.
- Betala in totalsumman på vårt konto, via:
PlusGiro: 29 55 88 - 8 eller
Swish: 123 - 652 03 99.
Klart - varorna skickas!

Missa inte vår podd:

Kommande händelser
- 15 Apr 2023, 10:00: Göran Schmidt håller temadag om ursprungsfrågan i EFS-kyrkan Sundsvall
- 22 Apr 2023, 17:00: Göran Schmidt föreläser i Pingstkyrkan Sollebrunn


Discovery Institutes mycket vackra och sevärda film ”The Biology of the Baroque”, med Svenska undertex ...


Del 1 i en videoserie i fem delar med Anders Gärdeborn, med namn "24 myter om evolutionen". Se hela sp ...


Kan livet ha uppkommit av sig själv en gång i tiden? Föredrag med Göran Schmidt på Genesis Årskonfere ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Vad säger ni om teorin om flera istider?
- Motsäger evolutionsteorin skapelseberättelsen?
- Om det skulle bevisas med 100% säkerhet t.ex. att jorden är mycket äldre än 10000 år, skulle ni ändå hålla fast vid att den inte är det?
- Jag har hört att det skulle finnas bakterier på Mars: hur har de hamnat där?
- Varför är inte utvecklingsläran vetenskapligt godtagbar?
Senaste blogginlägg
- Livet på Mars
- Bibelns ljus i ateismens mörker
- Det hebreiska ordet YOM betyder en vanlig 24-timmarsdag i 1 Mosebok
- Evolution är en myt
- Är Big Bang-teorin falsifierad? (Reviderad)
- Den mörka materian