Tror ni att bara ni har rätt och alla andra har fel?
Utförligt svar
Frågan är inte enkel att svara på. Vi tror att det även i existensiella frågor (sådana som har med livets mening att göra) finns sant och falskt. Om Du hävdar att 1+1 är 2 och jag säger att 1+1 är 3, så kan vi inte båda ha rätt, eller hur? Men i dagens tankeklimat kan Du hävda att Gud finns och jag kan hävda att Han inte finns och man menar att vi båda kan ha rätt. Han är rätt "för Dig" men inte "för mig" brukar det heta. Detta tror jag är nys. Även i existensiella frågor kan man ha rätt uppfattning och man kan ha fel uppfattning.
I vissa fall kan dock två personer mena olika och båda ha rätt. Detta om uppfattningarna inte är varandra uteslutande. T.ex. om jag säger att Gud skapade och Du säger att det var genom Big Bang skulle vi i princip båda kunna ha rätt. Gud kan ju ha skapat genom en Big Bang. Själv tror jag det inte, men kan inte utesluta det. Däremot om Du hävdar att evolutionsteorin i sitt gängse format är rätt och jag hävdar skapelse kan vi inte båda ha rätt. Vi kan nämligen inte samtidigt vara ett resultat av en blind slump och ett meningsfullt syfte.
Anders Gärdeborn
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Det har i gångna tider förlöjligats att skapelsetroende trott att alla människor härstammar från en en ...
Du kanske hört sägas att evolutionen går att studera överallt ute i naturen. Se bara på hur bakterier ...
Du har säkert hört sägas att dinosaurierna levde för cirka 65 miljoner år sedan. Men visste du att for ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Vad talar mest mot skapelseteorin?
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Har allt land suttit ihop i "superkontinenten" Pangea?
- Hur kan det finnas en Gud, när ingen har sett/känt honom? Ni har ju inga vetenskapliga bevis!
- Vad säger ni om det nya fyndet av ett 7 miljoner år gammalt kranium?

