
Vad säger Darwins teori och hur svarar bibeln på det?
6 Apr 2013. Lästid: Ca 0 minuter.
Utförligt svar
Darwins teori (och de efterföljande) lär att alla levande djur och växter härstammar från en urcell som fanns för drygt 3 miljarder år sedan och som sedan utvecklats mot mer och mer komplexa livsformer genom slumpmässiga mutationer och selektion (urval) av de mest anpassade för den aktuella miljön. Inga andra drivkrafter för detta finns än slump och tid.
Bibeln lär att livet finns här med ett syfte. Någon har tänkt människa och skapat henne med tanke och mening för sitt speciella ändamål.
Anders Gärdeborn
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro


Evolutionsargumenten: Mutationer - Biblisk kreationism avsnitt 9 - Göran Schmidt
Nionde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...


Genesispodden 2.0 #8: Johnny Bergman - kreationistisk pionjär och författare
Intervju med Johnny Bergman - kreationistisk pionjär och författare till Apmänniskor, och flera andra ...


Genesispodden 2.0 #1: Introduktion med Håkan Fransson och Göran Schmidt
Första avsnittet av den återstartade Genesispodden, med namn Genesispodden 2.0 är igång! I detta förs ...
Frågor & Svar
- Hur har Grand Canyon bildats enligt skapelsetron?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?
- Varför just Bibelns skapelseberättelse? Varför inte någon annan religions?
