
Genesisföreträdare i debatt om evolution i teologiundervisningen i tidningen Dagen
18 May 2021. Lästid: Ca 0 minuter.
En debatt pågår i tidningen Dagen om hur teistisk evolution kommit att börja införas i teologiundervisningen på flera av landets bibelskolor.
Debatten inleddes av ett inlägg av Ingvar Nilsson som pålyste problemet. Arton forskare, pastorer m.fl. svarade på detta och försvarade den teistiska evolutions plats i teologiundervisningen. Idag publicerades ett svar på detta, från tolv personer, forskare, teologer, lärare m.fl. däribland bland annat Genesis ordförande Göran Schmidt som står som huvudförfattare. Läs inlägget:
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro


Forskningen om livets ursprung - myten och verkligheten - Göran Schmidt
Föredrag med Göran Schmidt på Skapelsekonferens 2018 i Östersund. ...
![Thumbnail for video: Ett kreationistiskt perspektiv på livets mångfald, bibliska djurslag och anpassning - Jeffrey Tomkins [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/aOC9VcoJb_g/mqdefault.jpg)

Ett kreationistiskt perspektiv på livets mångfald, bibliska djurslag och anpassning - Jeffrey Tomkins [på engelska med svenska undertexter]
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Evolutionsargumenten: Mutationer - Biblisk kreationism avsnitt 9 - Göran Schmidt
Nionde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv.s ...
Frågor & Svar
- Vad säger ni om "mini-människan" man hittat på Indonesien?
- Jag har hört att det skulle finnas bakterier på Mars: hur har de hamnat där?
- Varför det finns två skapelseberättelser i Bibeln? Vad är det för olikheter/likheter mellan dem?
- Stämmer det att tjockleken av stoftlagret på månen talar för att den är ung?
- Har Gud skapat djävulen och det onda?
