Neanderthalare och grottmålningar
De äldst daterade grottmålningar som upptäckts hitintills, finns i Nerja-grottorna vid spanska sydkusten. Varken målningarna eller fyndplatsen är till fullo daterade eller undersökta. Den datering som anges så här långt ligger runt 43 000 år.
Det mest överraskande för forskarna är att dateringen sammanfaller med fynd från Neanderthalmänniskan i samma område. Det är de första grottmålningar som sammankopplas med denna människogrupp. Tillsammans med andra konstnärliga utsmyckningar som dekorerade stenar och snäckföremål visar det på neanderthalarna som konstförfarna människor.
Och ännu en bit fogas till den nya bild som växer fram med Neanderthalmänniskan som en helt vanlig människa, lik den nutida på alla områden.
Källor: New Scientist (1), New Scientist (2) och Scientific American
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 3 Oct 2025, 00:00: Boka datumen: Årskonferens / Skapelsekonferens 2025 i Örebro
![Thumbnail for video: Ett kreationistiskt perspektiv på mänsklighetens historia - Nathaniel Jeanson [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/PjhWPDmEfZw/mqdefault.jpg)

Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. Se även det efterföljande samtalet på YouTub ...


Samuel är 99% evolutionist! Mutationer och naturligt urval klarar inte att skapa nya saker. Masterpro ...


Föreningens ordförande, Göran Schmidt, ger en översikt över de grundläggande frågorna och argumenten f ...
Frågor & Svar
- Är universum slutet eller öppet?
- Finns det hemliga koder i Bibeln?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?
- När skapades jorden enligt Bibeln?
- Vad säger ni om det nya fyndet av ett 7 miljoner år gammalt kranium?
