Om pandor och bambu
Att jättepandor nästan enbart lever på bambu är bekant för alla och envar. Det borde de egentligen inte klara av, eftersom de är björnar och därmed saknar enzymer för att spjälka träfiber. Inte nog med det: de saknar även den långa tarmkanal, som andra växtätare har.
Jättepandan är en ganska speciell medlem i björnfamiljen. Så långt man kan se av fossilen har den alltid varit en panda.
Nu tror dock några kinesiska forskare att de hittat förklaringen. De har nämligen upptäckt några speciella bakterier i pandornas matspjälkningssystem som bryter ner en del av cellulosan i bambun. Tillsammans med extra starka tänder och tuggmuskler, samt rikligt med tarmslem gör detta att de klarar av den hårdsmälta dieten.[fn]PNAS[/fn] [fn]PhysOrg.com[/fn]
En analys av fossila tänder från en jättepanda visar att även forntidens pandor levde av den unika bambudieten. Tänderna kommer från en skalle som hittades i en grotta i södra Kina för några år sedan.[fn]PNAS[/fn] [fn]Science[/fn]Den panda, som skallen kommer ifrån, beräknas ha varit endast metern hög, medan dagens jättepandor normalt blir cirka 1,5 meter höga. Men några långtgående slutsatser om hur stora de forntida pandorna blev, jämfört med dagens går nu knappast att dra utifrån en enda skalle.
Enligt evolutionsteorin och den geologiska tidsskalan dateras skallen till cirka två miljoner år. Någon större skillnad, förutom storleken, mellan den fossila skallen och dagens pandor visar inte fossilen. Däremot skiljer sig även den forntida pandan likt den nutida från andra björnar. Pandan klassificeras dock numera som en "vanlig" björn, och inte som en så kallad halvbjörn, vilket den gjorde tidigare.
Källor:
Kommande händelser
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 6 Nov 2026, 18:00: Göran Schmidt i Ljungby
- 13 Nov 2026, 19:00: Göran Schmidt på Awake i Skogsrokyrkan
- 21 Nov 2026, 00:00: Göran Schmidt på Figeholm
- 25 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Furubackskyrkan Barnarp
Darwin lade själv fram ett falsifieringskriterium för sin teori, som gått i uppfyllelse. Evolutionsteo ...
Här är en kort video som ger ett av många skäl till varför att människan är unikt skapad och inte en p ...
Vilket får konsekvenser för gudssynen! Göran Schmidt berättar med i Genesispodden 2.0 avsnitt #20, so ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Vad har ni för motbevis vad gäller Big Bang-teorin?
- Varför det finns två skapelseberättelser i Bibeln? Vad är det för olikheter/likheter mellan dem?
- Om alla nu levande landdjur överlevde med arken, hur förklarar man den biogeografiska fördelningen?
- Hur kan man tro på en "ung" jord när så många dateringar t.ex.med C14 -metoden har visat att fossiler är flera miljoner år?
- Det sägs att människans och schimpansens DNA 99% likt - är inte det ett bevis för att de är släkt?





