Tusentals fotavtryck från dinosaurier som flyr i panik
I de rika fossillagren i nordöstra Kina har en plats med ca 3000 fotavtryck från dinosaurier kommit i dagen. Fyndplatsen ligger i närheten av staden Zhucheng i ett område som sägs vara världens största fossilgrav med dinosaurieben.
Fotavtrycken kommer från minst sex olika slags dinosaurier, och varierar i storlek mellan 10 och 80 cm. Alla fotavtrycken pekar åt samma håll. Forskarna tyder detta som en möjlig flyttning, eller som att växtätande dinosaurier flydde i panik från en plötslig attack av rovdinosaurier.
Staden Zhucheng i nordöstra Kina har blivit känd som "dinosaur city", då ca 30 fyndplatser med dinosaurie-fossil har grävts fram i området. Forskarna hoppas att den rikliga mängden av dinosaurieben på ett begränsat område ska kunna ge ledtrådar till hur dinosaurierna dog ut.
Tillsammans med de nyupptäckta fotavtrycken vittnar de rika fossilfynden om en översvämningskatastrof av gigantiska mått. Det är inte sista ledtråden till hur dinosaurierna slutgiltigt dog ut, men väl hur väldigt många av en av forntidens mest fascinerande djurgrupper dog. En stor mängd dinosaurier som flyr i panik åt samma håll talar sitt tydliga språk.
Källor: PhysOrg och Biblical Geology
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
Föredrag av Johannes Axelsson, på Skapelsekonferens 2017 i Stenungsund. ...
Vad säger Wikipedia om föreningen Genesis, och vad undanhåller man trots många påstötningar? Dessutom ...
Föreningens ordförande, Göran Schmidt, ger en översikt över de grundläggande frågorna och argumenten f ...
Frågor & Svar
- Varför säger ni att de radiometriska metoderna förutsätter saker som inte kan bevisas?
- Hur gammal är jorden? Varför skiljer bibelns ålder sig så mycket från naturvetenskapens?
- Om alla nu levande landdjur överlevde med arken, hur förklarar man den biogeografiska fördelningen?
- Hur kan Bibeln säga att regnbågen blev till först efter Noas flod?
- Stämmer det att kroppsdelar som inte behövs eller används försvinner?





