Bild: NASA, ESA, CSA, and STScI
De första bilderna från James Webb-teleskopet
14 Jul 2022. Lästid: Ca 1 minuter.
De första bilderna har nu anlänt från det nya James Webb-teleskopet, som man kan säga ersätter det tidigare Hubble-teleskopet, men som har möjlighet att ta mycket mer detaljrika bilder, bland annat på grund av att den cirkulerar kring solen istället för kring jorden, samt observerar ett lite annat spektrum av ljusstrålning.Bilderna påminner oss om den fantastiska skönheten hos universum, och orden från 19:e psalmen ringer i öronen:
Himlarna vittnar om Guds härlighet,
himlavalvet förkunnar hans händers verk.
Psalm 19:2
Se även
- På den här länken (extern länk) kan man jämföra bildkvaliteten mellan det tidigare Hubble-teleskopet och det nya James Webb-teleskopet.
- Se även vår tidigare artikel med mer information om James Webb-teleskopet.
- Se även Världen Idags ledarartikel: Nya bilder av världsrymden väcker förundran över skapelsen (extern artikel)
Källor
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
Genesispodden 2.0 #3: Civilingenjör i kemiteknik, marinbiolog, lärare & skolledare: Göran Schmidt
I detta avsnitt samtalar vi med Göran Schmidt, Civilingenjör i kemiteknik, Marinbiolog, gymnasielärare ...
Bibeln i ett Nötskal Del 6: Världshistoriens värsta dag
Beskriver människans syndafall och dess tragiska konsekvenser för världen idag. ...
Adam, fossil och apor - Brian Thomas [på engelska med svenska undertexter]
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...
Frågor & Svar
- Vad säger ni om Ron Wyatts påståenden om att man hittat Noas Ark?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
- I böcker kan man hitta nästan kompletta utvecklingen för hästen. Vad säger ni om det?
- Kan Gud skapa en så tung sten att inte ens han själv orkar lyfta den?
- Har kristna accepterat utvecklingsläran?






