
Genesis medverkar i TV7
Tre representanter från föreningen Genesis medverkar i panelsamtal som sänds av TV7. Den första delen, på 54 minuter, kan laddas ner gratis eller streamas direkt från kanalens hemsida.
TV7 kommer att sända Anders Gärdeborns föreläsningsserie Adam och Eva-lutionen och i detta inledande program ges tillfälle att lyssna till ett panelsamtal som från flera olika synvinklar belyser bristen på bevis för evolutionsläran och lyfter fram stödet för Bibelns uppgifter utifrån vetenskapliga fakta.
Förutom programledare Jan-Olof Smedberg från TV7 medverkar:
Rolf Lampa - ordförande för föreningen Genesis, egenföretagare inom bland annat mjukvarudesign.
Göran Schmidt - har varit gymnasielärare i kemi, biologi och matematik och arbetar sedan 10 år som rektor på en gymnasieskola. Göran har en civilingenjörsexamen i kemiteknik samt har studerat biologi med inritktning mot marinbiologi.
Anders Gärdeborn - talesperson för föreningen Genesis och författare till boken Intelligent Skapelsetro. Anders är fysiker samt arbetar för närvarande inom IT-branchen,
Redaktionen
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 4 Nov 2025, 19:00: Genesis Webbmöte
- 8 Nov 2025, 09:30: Regionträff i Bottnaryd
- 9 Nov 2025, 10:00: Tillsammansgudstjänst om skapelse/apologetik med Henrik Mjörnell i Rydaholms Frikyrka
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung


Föredrag på 2021 års årskonferens. ...
![Thumbnail for video: Berggrundens ursprung - Tasman Walker [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/uI5hl-pb63o/mqdefault.jpg)

Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Kan livet ha uppkommit av sig själv en gång i tiden? Föredrag med Göran Schmidt på Genesis Årskonfere ...
Frågor & Svar
- I böcker kan man hitta nästan kompletta utvecklingen för hästen. Vad säger ni om det?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Är inte likheterna mellan människa och apa vad gäller anatomi, socialt betende m.m. bevis för evolution?
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?
