Henrik Mjörnell i Hemmets Vän: Lär unga att tänka kritiskt
I en tid när evolutionsteorin nästan inte får ifrågasättas av statliga myndigheter tycker pingstpastor Henrik Mjörnell det är viktigt att kunna tänka kritiskt även på detta område och öppna upp för samtal om frågor som har med skapelse att göra. Detta eftersom frågorna intresserar många, speciellt ungdomar. ”Det viktiga är att lyfta fram det här samtalet. Många ungdomar har inte fått resonera så mycket om tro och vetenskap i kyrkan.
Så lyder ingressen i en artikel i tidningen Hemmets Vän, publicerad under sommaren, om Henrik Mjörnell som är aktiv inom Genesis. Vi är väldigt glada för denna fina artikel med Henriks kloka tankar kring skapelse och kritiskt tänkande.
» Läs artikeln här
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
- 26 Oct 2026, 18:30: Henrik Mjörnell i Allianskyrkan Värnamo
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 6 Nov 2026, 18:00: Göran Schmidt i Ljungby
- 13 Nov 2026, 19:00: Göran Schmidt på Awake i Skogsrokyrkan
Du kanske har hört talas om termen "Skräp-DNA"? Det var ett vanligt argument för evolutionsteorin ... ...
SVT:s evolutionsprogram Evolution på Speed handlade om precis det vi behandlat på en skapelseforskning ...
André Juthe presenterar sitt axiomatiska gudsbevis, som tidigare presenterats på Uppsala Universitet. ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Varför ska man tro på en skapelse och inte de vetenskapliga teorierna?
- Hur kan Bibeln säga att regnbågen blev till först efter Noas flod?
- I böcker kan man hitta nästan kompletta utvecklingen för hästen. Vad säger ni om det?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?









