Image by Bicanski | License: CC0
Kreationism i mediefokus under hösten
Knappast har väl någon missat hur frågan om skapelsetro / kreationism seglat upp på dagordningen hos flera rikstäckande medier den senaste tiden. Inte minst i och med kritikstormen kring valet av riksdagens andre vice talman Julia Kronlid, men även i och med debatten om de kristna friskolorna tidigare i höst, med bland annat ett program i SVTs Uppdrag Granskning där kreationism berördes, samt i och med valet av Neandertalforskaren Svante Pääbo till Nobelpriset.
Vi har inte resurserna att ge någon fullständig översikt, men vi listar här kort några tips på länkar vi vill lyfta fram lite extra, för den som vill hålla sig uppdaterad (Artikeln kan komma att uppdateras).
Friskoledebatten
- Läs vår sammanfattning av fallet Ekebyholmsskolan - en av de skolor som togs upp i SVTs Uppdrag Granskning: Ekebyholmsskolan och skolinspektionen - vad hände sedan
Julia Kronlid
- En intervju med Julia Kronlid från 2014 i Nyheter24 som många hänvisat till, finns återpublicerad här
- Johnny Bergman skriver i en insändare i DN 1:a Oktober: ”Det är en mänsklig rättighet att inte tro på Darwin”
Nobelpriset till Neandertalforskaren Svante Pääbo
- Johnny Bergman skriver i en insändare i tidningen Dagen, 14:e Oktober: "Nobelpristagarens forskning bevisar inte evolutionen"
- Läs även Johnny bergmans tidigare artikel om Neandertalare här på hemsidan: Neandertalmänniskan - primitiv eller modern?
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Vad säger Wikipedia om föreningen Genesis, och vad undanhåller man trots många påstötningar? Dessutom ...
Föredrag av Stuart Burgess, professor i mekanisk design vid Bristoluniversitetet, på Skapelsekonferens ...
Föreningens ordförande Göran Schmidt föreläser om en biblisk syn på skapelsen på Skapelsekonferens 202 ...
Frågor & Svar
- Är inte resistens hos bakterier exempel på hur nya positiva egenskaper tillkommer genom mutationer?
- Tror ni att bara ni har rätt och alla andra har fel?
- Kan Gud skapa en så tung sten att inte ens han själv orkar lyfta den?
- Guds söner, Nefilim och jättarna - Vilka var dom?
- Varifrån kom allt vattnet i syndafloden som övertäckte det högsta berget Mount Everest med 15 alnar?









