Vad säger Darwins teori och hur svarar bibeln på det?
6 Apr 2013. Lästid: Ca 0 minuter.
Utförligt svar
Darwins teori (och de efterföljande) lär att alla levande djur och växter härstammar från en urcell som fanns för drygt 3 miljarder år sedan och som sedan utvecklats mot mer och mer komplexa livsformer genom slumpmässiga mutationer och selektion (urval) av de mest anpassade för den aktuella miljön. Inga andra drivkrafter för detta finns än slump och tid.
Bibeln lär att livet finns här med ett syfte. Någon har tänkt människa och skapat henne med tanke och mening för sitt speciella ändamål.
Anders Gärdeborn
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Varför lämnar ungdomarna kyrkan, pastorn/prästen?
Kan tron på evolutionsteorin vara inblandad? Göran Schmidt berättar med i Genesispodden 2.0 avsnitt # ...
Om ateismen är sann borde Mao fortsätta tortera och förgöra så länge det gör honom lycklig
Filosofen André Juthe förklarar ett av sina favoritargument för varför ateismens världsbild inte är ra ...
Skapelsebaserad förutsägelse uppfylld: Skräp-DNA är inget skräp utan fullt av funktion!
Kan en skapelsebaserad världsbild ge korrekta förutsägelser / prediktioner? Skapelsetroende har länge ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Vilken hudfärg hade Adam och Eva? Hur uppkom de andra hudfärgerna?
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Hur kunde människan leva tillsammans med en dinosaurie som Tyrannosarus Rex (T-Rex)?
- Hur fungerar kol-14-metoden?
- Är universum slutet eller öppet?



