Genesispodden 2.0 avsnitt 22 - Klimatkrisen ur ett kreationistiskt perspektiv
Vad har det för betydelse för miljöarbetet om universum, jorden och vi kommit till av en slump eller om vi är skapade av en Gud som ville oss?
Det är Guds värld, inte vår.
Förvaltarskap kommer från Gud inte från evolutionen.
Ur ett evolutionärt perspektiv finns väl ingen anledning att bevara arter. Vissa ska väl dö ut. Andra evolveras fram. Varför bevara jordens mångfald?
Sekulära miljövänner lånar (vilket är bra) från den kristna förvaltarskapssynen.
Släng pappret i papperskorgen. Då kanske du blir rektor! :)
”Vi är skapade till goda gärningar”. Det står såklart i Efesierbrevet 2:10 (inte 3:10 som knepplebon sa).
Varför mår man bra när man gör gott?
Det första vi lär oss om Gud är att han skapar. Kreativitet är fint.
Gud har gjort jorden robust. Redundans (=onödigt/överflödigt) tex dubbla bromssystem på en bil tyder på design, inte på slump.
Vad har det för betydelse om jorden är 6000 år eller 4,5 miljarder år vad gäller vår syn på miljön, forskning och miljövård.
Allvar, men ingen anledning till panik. Panik (pga otro) kan drabba den fattiga världen.
Isbjörnarna är fler och fetare än tidigare.
Mer värme, mer regn, mer stormar men det är inte bara mörker.
Klimatalarmismens inverkan på ungas psykiska hälsa. Och en lösning.
+ några lyssnarfrågor
300 däggdjur tillsammans med dinosaurier.
Källa: Werner, Carl, ”Living fossils”, New Leaf Press, (2008), s 169-182, 263.
Maila frågor och kommentarer till podden@genesis.nu
Copyright 2026 © Föreningen Genesis - http://genesis.nu
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...
Föredrag av Krister Renard, fysiker och författare, på Skapelsekonferens 2020 i Korskyrkan i Götene. ...
Tjugonde och sista(!) delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ...
Frågor & Svar
- Hur har Grand Canyon bildats enligt skapelsetron?
- Tog Darwin tillbaka sin evolutionsteori innan han dog?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
- Om det från början bara fanns två människor, hur kan det då bli flera miljarder människor på bara några tusen år?
- Varifrån kom allt vattnet i syndafloden som övertäckte det högsta berget Mount Everest med 15 alnar?

