
Artikelserie om evolutionära myter i klassrummet i Världen Idag
Under de senaste månaderna har Föreningen Genesis tidigare ordförande och talesman Ander Gärdeborn, bidragit med en serie korta artiklar unde temat "myterna i klassrummet", i tidningen Världen Idag.
Artiklarna presenterar många typiska frågeställningar som kommer upp i skolan och andra ställen, på ett finurligt och pedagogiskt sätt, ofta med fiktiva små episoder som framställer hur en diskussion i klassrummet skulle kunna gå till.
Vi rekommenderar artikelserien å det varmaste, särskilt för alla skolungdomar och studenter, men även för alla som ibland stöter på evolutionära argument!
- Läs artikelserien här: Myterna i klassrummet
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 12 May 2025, 00:00: Göran Schmidt hos YWAM Transform, Stockholm
- 16 May 2025, 19:00: Göran Schmidt: Ungdomssamling i Varhemsgården, Varnhem


Föredrag på 2021 års årskonferens. ...


Föredrag av Göran Schmidt under Skapelsekonferens 2017 i Stenungsund. ...


Bokreleaser - information om nya böcker inom skapelseområdet, från Genesis Årskonferens i Kungsportkyr ...
Frågor & Svar
- Hur har Grand Canyon bildats enligt skapelsetron?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
- Vad säger ni om teorin om flera istider?
- Varför säger ni att de radiometriska metoderna förutsätter saker som inte kan bevisas?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
