 
			
					  			Svar publicerat på debattinlägg om påstådda felaktigheter i kreationistseminarium
24 May 2022. Lästid: Ca 0 minuter.
			  
			  			  I förra veckan skrev vi om debattinlägget av Mats Björklund, professor emeritus i Zoologi, som påstod att rena felaktigheter presenterats på kreationistseminariet i februari i år.
Nu har det publicerats ett svar på kritiken, av Ola Hössjer, professor i matematisk statistik vid Stockholms universitet. Läs svaret här:
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 4 Nov 2025, 19:00: Genesis Webbmöte
- 8 Nov 2025, 09:30: Regionträff i Bottnaryd
- 9 Nov 2025, 10:00: Tillsammansgudstjänst om skapelse/apologetik med Henrik Mjörnell i Rydaholms Frikyrka
- 11 Nov 2025, 19:00: Samtalskväll om skapelse och evolution i Equmeniakyrkan Upplands Väsby
- 7 Mar 2026, 10:00: Genesis Ung
 
							 
						Hur Skapelse/Utvecklingslärorna påverkar oss och vad vårt agerande betyder i sammanhanget - Mats Molén
						Föredrag med Mats Molén på Skapelsekonferens 2018 i Östersund. ...
 
							 
						Människans ursprung 3/3: Den Bibliska evidensen - Biblisk kreationism avsnitt 15 - Göran Schmidt
						Femtonde delen i en föreläsningsserie om Biblisk Kreationism. Producent: Ulf Fagerberg - ulf@kristentv ...
 
							 
						Skapelseberättelsen: ett litterärt mästerverk - Tore Jungerstam
						Föredrag och frågestund på Föreningen Genesis Årskonferens / Skapelsekonferens i Örebro, 3-5 Oktober 2 ...
Frågor & Svar
- Var dagarna i skapelseberättelsen bokstavliga dagar?
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Har kristna accepterat utvecklingsläran?
- Det sägs att människans och schimpansens DNA 99% likt - är inte det ett bevis för att de är släkt?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
 
		  
		  
		  
		  		  		  
		  
		  
		  
		  
          





