Livet ur ett informationsperspektiv - Dir. & Prof. em. Dr. Werner Gitt
14 Nov 2020
Dir. & Prof. em. Dr. Werner Gitt redogör för sin banbrytande teori som postulerar naturlagar för information, och beskriver hur information fungerar, i fem abstraktionsnivåer, på Skapelsekonferens 2020 i Korskyrkan i Götene. Föredraget är på tyska, med svensk textning.
Event:
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 15 Mar 2025, 09:30: Genesisträff i Sävsjö
- 29 Mar 2025, 00:00: Göran Schmidt i Kungsbacka konsthall, Kulturhuset Fyren
- 8 Apr 2025, 00:00: Göran Schmidt hos Vallhamrakyrkan RPG, Sävedalen
- 11 Apr 2025, 19:00: Göran Schmidt på ungdomssamling i Salem, Mullhyttan


Vad är sanning? - Krister Renard
Föredrag av Krister Renard, fysiker och författare, på Skapelsekonferens 2020 i Korskyrkan i Götene. ...
![Thumbnail for video: Ett kreationistiskt perspektiv på livets mångfald, bibliska djurslag och anpassning - Jeffrey Tomkins [på engelska med svenska undertexter]](https://img.youtube.com/vi/aOC9VcoJb_g/mqdefault.jpg)

Ett kreationistiskt perspektiv på livets mångfald, bibliska djurslag och anpassning - Jeffrey Tomkins [på engelska med svenska undertexter]
Ett föredrag på en seminariedag om kreationism på STH. ...


Grundläggande skapelsetro - Göran Schmidt (2020)
Föreningens ordförande, Göran Schmidt, ger en översikt över de grundläggande frågorna och argumenten f ...
Frågor & Svar
- Är universum slutet eller öppet?
- Tror ni att bara ni har rätt och alla andra har fel?
- Om det från början bara fanns två människor, hur kan det då bli flera miljarder människor på bara några tusen år?
- Tog Darwin tillbaka sin evolutionsteori innan han dog?
- Hur kan man tro på en "ung" jord när så många dateringar t.ex.med C14 -metoden har visat att fossiler är flera miljoner år?
