Webbföreläsning med Mats Molén: Fossil och geologi pekar på en ung jord
Eventet börjar: 4 Jun 2020, 19:00
Eventet slutar: 4 Jun 2020, 21:00
Plats: Sverige
Karta: Visa karta (Google Maps - öppnas i nytt fönster)
Vi tipsar om en webbföreläsning med en av föreningens föreläsare, Mats Molén, på temat "Fossil och geologi pekar på en ung jord".
Arrangör är Josef Moensjö, och föreläsningen kommer att hållas via Skype.
Anmälan sker till josef.moensjo@gmail.com. Instruktioner om hur man ansluter sig fås efter anmälan, när föredraget närmar sig.
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Genesispodden 2.0 #6: Agnes Wold och Göran Schmidt diskuterar skapelse och evolution
Modiga professor Agnes Wold vågar! Föreningen Genesis vill gärna samtala/debattera med ledande företr ...
Genesispodden 2.0 #10: Anders Gärdeborn - Några evolutionistiska myter och en sanning
Från avsnittet: Tre bojor som fängslar vår hjärna: naturalism, reduktionism och uniformism. Darwin ...
Fossilenfynden bekräftar Bibelns historia - inte evolutionen! Fakta att se i naturen - Mats Molén
Föredrag med Mats Molén på Skapelsekonferens 2018 i Östersund. ...
Frågor & Svar
- Varför kan man motivera mikroevolution och inte makroevolution, och var går gränsen?
- Hur kan Bibeln säga att regnbågen blev till först efter Noas flod?
- Hur bestämmer man ålder på berg? Finns det några bevis på att bergen inte är så gamla som man tror inom evolutionsteorin?
- Fick alla djuren plats i Noas ark? Hur fick maten plats och hur kunde rovdjuren samsas med andra djur?
- Är inte resistens hos bakterier exempel på hur nya positiva egenskaper tillkommer genom mutationer?