Professorer i Debatt i Dagen angående förbudet att undervisa om kritik mot evolutionen
Vi skrev härom dagen om kammarrättens dom i fallet med Ekebyholmsskolan, som tidningen Dagen skrivit om.
Nu har två professorer, Per Eriksson, professor i signalbehandling och Ola Hössjer, professor i matematisk statistik, skrivit ett debattinlägg i samma tidning, där de påpekar det skadliga med att inte förmedla till barnen det kritiska tänkande som är så avgörande för att vetenskapen ska kunna gå framåt.
Bland annat håller man fram hur både evolutionsförespråkare och kritiker möts i öppna samtal på vetenskapliga konferenser, medan den typen av öppet kritiskt förhållningssätt tydligen inte är tillåtet att förmedla till barnen.
Läs artikeln här:
- Dagen Debatt: Hämma inte vetenskapen med förbud mot att ifrågasätta teorier (Betalvägg. Det går dock att prenumerera en månad för 10 kr)
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Kan ny information uppstå genom duplikation? Syndafallets betydelse för epigenetiken. Tyder rudiment ...
Föredrag sänt på Genesis Årskonferens 2023. ...
Föredrag med Mats Molén på Skapelsekonferens 2018 i Östersund. ...
Frågor & Svar
- Är kreationismen en vetenskaplig teori? Min lärare säger att den inte är det!
- Om skapelsen skedde för ca 10 000 år sedan, hur kan man se stjärnor miljarder ljusår bort?
- Hur förklarar ni att olika djur hittas i olika geologiska lager?
- I böcker kan man hitta nästan kompletta utvecklingen för hästen. Vad säger ni om det?
- När skapades jorden enligt Bibeln?









