Professorer i Debatt i Dagen angående förbudet att undervisa om kritik mot evolutionen
Vi skrev härom dagen om kammarrättens dom i fallet med Ekebyholmsskolan, som tidningen Dagen skrivit om.
Nu har två professorer, Per Eriksson, professor i signalbehandling och Ola Hössjer, professor i matematisk statistik, skrivit ett debattinlägg i samma tidning, där de påpekar det skadliga med att inte förmedla till barnen det kritiska tänkande som är så avgörande för att vetenskapen ska kunna gå framåt.
Bland annat håller man fram hur både evolutionsförespråkare och kritiker möts i öppna samtal på vetenskapliga konferenser, medan den typen av öppet kritiskt förhållningssätt tydligen inte är tillåtet att förmedla till barnen.
Läs artikeln här:
- Dagen Debatt: Hämma inte vetenskapen med förbud mot att ifrågasätta teorier (Betalvägg. Det går dock att prenumerera en månad för 10 kr)
Kommande händelser
- 13 Sep 2026, 10:00: Henrik Mjörnell i Brokyrkan Hok
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
- 26 Oct 2026, 18:30: Henrik Mjörnell i Allianskyrkan Värnamo
- 4 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Pingstkyrkan Jönköping
- 25 Nov 2026, 00:00: Henrik Mjörnell i Furubackskyrkan Barnarp
Från en debatt om skapelse och evolution, mellan Christer Sturmark, sekulär humanist, författare och ...
Du kanske har hört talas om termen "Skräp-DNA"? Det var ett vanligt argument för evolutionsteorin ... ...
Fortplantning i alla dess olika finurliga former kan inte ha kommit till genom slumpvisa förändringar ...
Genesis Nyhetsbrev
Frågor & Svar
- Har allt land suttit ihop i "superkontinenten" Pangea?
- Vad har ni för motbevis vad gäller Big Bang-teorin?
- Hur kunde Mount Everest vara täckt av vatten?
- Hur kan man tro på en "ung" jord när så många dateringar t.ex.med C14 -metoden har visat att fossiler är flera miljoner år?
- Varför är inte utvecklingsläran vetenskapligt godtagbar?









