Aftonbladet om skapelseundervisning på kristna friskolor
4 Aug 2025. Lästid: Ca 1 minuter.
Aftonbladet skriver idag och listar kristna friskolor som fått kritik från skolinspektionen om att man lyft fram argument för Biblisk skapelsetro.
Vi har behandlat detta ämne utförligt i ett flertal artiklar, förutom debattartiklar i svenska tidningar under de senaste åren, och vill därför ge lite tips på vidareläsning för den som vill förstå bakgrunden och situationen som råder.
- Bland annat skrev två representanter för Genesis följande debattinlägg, efter det drev som inleddes av Västerbottens-Kuriren mot Mariaskolan i Umeå under hösten 2024: Replik: Elever ska inte tvingas tro på något som aldrig observerats (backuplänk om du möts av betalvägg).
- Företrädare för Genesis skrev sedan följande debattinlägg i tidningen Dagen: Staten får inte ta ställning om religiös tro - inte heller i skolan
- Göran Schmidt skrev även följande öppna brev till Skolinspektionen, som fick ett kort svar, som sedan replikerades:
- Se även denna mailkonversation med skolinspektionen.
- När det gäller en av skolorna, Ekebyholmsskolan, har vi publicerat en lång genomgång av fallet här:
Ekebyholmsskolan och Skolinspektionen – vad hände sedan? - I samma fall skrevs följande debattinlägg i tidningen Dagen:
Professorer i Debatt i Dagen angående förbudet att undervisa om kritik mot evolutionen
Se även:
- Aftonbladet om bannlysningen av evolutionskritik i svenska skolor (Nov 2021)
- Genesis i debatt i DN om skapelsetro i skolan (Jan 2016)
Obs, detta är ett urval av artiklar i ämnet. Använd gärna sökfunktionen uppe/till höger på hemsidan om du vill läsa mer om något speciellt ämne!
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Genesispodden 2.0 #20: Hej Prästen/Pastorn! Varför lämnar ungdomarna kyrkan?
Detta avsnitt vänder sig speciellt till dig som jobbar som präst/pastor/ungdomsledare/församlingspedag ...
Skapelsearbete ger tryggare tro - Erik Österlund
Öppningsanförande under Skapelsekonferens 2017 i Stenungsund, av Erik Österlund. ...
Bibeln i ett Nötskal Del 3: Djurens skapelse - Anders Gärdeborn
Del 3 i en föredragsserie med Anders Gärdeborn, tidigare ordförande samt talesman för föreningen. Visa ...
Frågor & Svar
- Tog Darwin tillbaka sin evolutionsteori innan han dog?
- Vet man att ljusets hastighet är konstant? Om ljusets hastighet inte är konstant, då är väl inte tiden heller "konstant"? Hur inverkar det i så fall på åldersbestämningar?
- Vilka brister finns det i utvecklingsläran?
- Varifrån kom allt vattnet i syndafloden som övertäckte det högsta berget Mount Everest med 15 alnar?
- Om Gud skapade allt, vem eller vad skapade då Gud själv?










