Företrädare för Genesis i Dagen Debatt: Bibeln trovärdigare än obevisad hypotes
7 Apr 2015. Lästid: Ca 1 minuter.
Tre företrädare för föreningen Genesis, Vesa Annala, Anders Gärdeborn, och Göran Schmidt, skriver i Tidningen Dagens Debattsidor, och svarar på ett tidigare inlägg av Ivar Gustafsson m.fl. från Claphaminstitutet, där de anser att Genesis felaktigt anklagas för att kritisera vetenskap i allmänhet, när det istället är en obevisad hypotes som Genesis kritiserar, dessutom med vetenskapliga fakta som grund för denna kritik.
Tidigare inlägg i denna debatt:
Genesis Nyhetsbrev
Kommande händelser
- 23 Oct 2026, 18:00: Skapelsekonferens / Genesis Årskonferens 2026
Bibeln i ett Nötskal Del 10: Skapelsens ålder
Är jorden miljarder eller tusentals år gammal? Frågan belyses utifrån både Bibeln och naturvetenskapen ...
Bibeln i ett Nötskal Del 3: Djurens skapelse - Anders Gärdeborn
Del 3 i en föredragsserie med Anders Gärdeborn, tidigare ordförande samt talesman för föreningen. Visa ...
Presentation av Genesispodden av Världen Idag
Detta är ett klipp skapat av tidningen Världen Idag, som ett inslag i artikeln: Driver podd som kri ...
Frågor & Svar
- Att växter dör och bryts ner, att djur äts upp av andra djur osv: Hur går det ihop med Edens paradis? Skapade Gud dessa ekologiska samband?
- Om alla nu levande landdjur överlevde med arken, hur förklarar man den biogeografiska fördelningen?
- Är kreationismen en vetenskaplig teori? Min lärare säger att den inte är det!
- Hur kunde människan leva tillsammans med en dinosaurie som Tyrannosarus Rex (T-Rex)?
- Hur kan man tro på en "ung" jord när så många dateringar t.ex.med C14 -metoden har visat att fossiler är flera miljoner år?








